Pırlantayı Doğal Kılan Doğal Özellikler

Dünyamızı oluşturan ve her biri kendine has özellikleriyle periyodik cetvelin farklı gruplarına dâhil olan elementlerin yerkürede en yoğun miktarda bulunanlarından karbon aynı zamanda en nadide olan elması da elmas yapan temel yapıdır. Bugünün modern dünyasında her kadının evlilik teklifi etmek üzere dizi üzerine çöken erkeğin elinde görmek istediği tektaş yüzük modellerini eşsiz kılan pırlanta, ham cevherin yani elmasın işlenmesiyle büyüleyici güzelliğini ortaya çıkarır. Elmas ne kadar nadir bulunuyor olsa da, bu insanlık tarihi boyunca tüm medeniyetler için en değerli mineral olan doğal taşın karbon gibi yerkürenin temel yapı taşlarından birinden oluşması şaşırtıcıdır. Elması ayrıcalıklı kılansa söz konusu karbon atomlarının formasyonudur.
Kısa bağlar oluşturacak şekilde birbirine tutunan karbon atomları, muazzam derece sağlam yapıdaki bu bağların kararlı yapısıyla elması doğadaki bilinen en sert yapılı minerale dönüştürür. Sık ve oldukça düzenli bir yapıya dizilim sergileyen, üç boyutlu kristalize yapıdaki bu karbon atomları sayesinde elmas hayret veren sertliğini kazanır. Bu özellikleriyle kesimin ustaca yapılması durumunda ortaya çıkan pırlanta çok özel optik özelliklere, optik özellikleri sayesindeyse o meşhur göz alan ışıltısına sahip olur. Pırlantanın kesiminde yüzyıllar öncesinden kullanılan belli kesim stilleri bulunurken günümüzün modern teknolojisi, yeni nesil kesim sistemlerinin kullanılmasıyla oldukça geniş tasarım seçeneklerini uygulama imkânı sunar. Geçmişte değerini kaybetmeden elmastan pırlanta kesmek için onlarca yılın deneyimi ve sabırlı, hata payı bulunmayan bir kesim süreci gerekirken günümüzde bilgisayar teknolojisinin kullanıldığı sistemlerle tüm pırlanta kesimlerinde kusursuz sonuç almak mümkün hale gelmiştir.
Teknolojinin çok daha kısa sürede daha fazla sayıda ve tamamı aynı derecede kusursuz kesime sahip pırlantaları işleme imkânı sunması, şüphesiz pırlanta sektöründe daha fazla sayıda takı tasarlamaya fırsat verdi. Bunun neticesinde pırlanta ürünlerin sayısı artarken beraberinde maliyet düştü ve pırlanta geçmişteki gibi soyluların sahip olabileceği bir lüks olmaktan çıktı. Bugün herkesin bütçesine göre farklı kalitede ve büyüklükte bir pırlantayla süslenmiş pırlanta yüzük alması, sevdiğine ne kadar özel olduğunu hissettirmesi mümkün. Tabi, hala cep yakan fiyatlara sahip çok özel pırlantalarla süslü takı seçenekleri de bulunuyor.

FACEBOOK İLE YORUMLAYIN

tek solukta, senin bitmek tükenmek bilmeyen terbiyesizliklerinden bıktım usandım artık ! diyebiliyorum. teşekkürler.

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir