Peteklerinizi Temizlettirmek Isınma Konforunuzu Arttırır

Isıtma sisteminizin petek temizliğini düzenli olarak yaptırmanız halinde peteklerin içinde pislik ve kireç yoğunlaşması hiç yaşanmayacağından, verimlilik kaybına bağlı fatura artışları ya da tıkanıklıkların yol açtığı arızalarla da hiç uğraşmayacaksınız demektir. Peteklerin ısı transfer kapasitesindeki düşüşten kaynaklı performans kayıpları faturaları her ay biraz daha arttırır. Günümüzde 100 lira civarında olan petek temizleme fiyatları ile her ay biraz daha fazladan harcama yapılması düşünüldüğünde, uzun vadede ekonomik anlamda da en mantıklı seçenekler petekleri temizlettirmektir. Bu şekilde cüzi bir harcamayla ısıtma sisteminde meydana gelebilecek arızalar önlenir ve ayrıca performans düşüşü yüzünden her ay biraz daha fazla harcama yapılması gerekmez. Isınma maliyetini düşürmenin yegane yolu; sistemin tüm elemanlarının maksimum verimlilikle çalışmasını sağlamaktır.

Isınma maliyetini yükselten en önemli etmenlerden biri olan petek içindeki pislik ve kireç birikimi, sistemin ısı üretkenliği konusundaki verimliliğinin önemsiz bir detaya dönüşmesini sağlar. Zira yüksek verimlilikle ısı üreten bir ısıtma sistemi dahi ancak iç mekâna bu ısıyı aktarabildiği oranda konforlu ve ucuza ısınma imkânı sunabilir. Isı üretiminde çok düşük oranda yakıt harcaya bir sistem, petekleri bu ısıyı aynı performansla ve minimum kayıpla mekâna transfer edememesi durumunda verimsizdir. 1000 kalori değerindeki peteklerin kullanıldığı sistemlerde peteklerde biriken ısı 600 kalori civarına düşerse sistem 1000 kalorilik ısı ürettiği halde iç mekânda yalnızca 600 kalorilik ısıdan yararlanılabilir. Geriye kalan 400 kalori değerindeki ısı enerjisiyse boşa gitmekte, kış boyunca her kullanımda bu kayıp söz konusu olduğunda aylar boyunca yüzlerce lira boşu boşuna harcanmaktadır.

Peteklerin içinde şebeke suyundaki kirecin birikmesi, pislik yüzünden çamurlaşma olması ve yerçekimiyle peteklerin dibinde toplanan tüm bu maddelerin yoğunlaşması sıcak su akışını sekteye uğratır. Peteğin tamamını dolaşamayan, dipteki yoğunlaşma yüzünden sadece üst kısmı ısıtabilen sıcak sudaki tüm ısı enerjisi peteğe ve dolayısıyla iç mekâna transfer edilemez. Bu problem ertelendikçe büyüdüğü ve tıkanıklıkların arızalara sebep olma ihtimali arttığından sorun yaşanmasını beklememenizi tavsiye ederiz. Düzenli petek temizliği yapılması sayesinde bu ve benzer sorunlarla karşılaşmaz, ısıtma sisteminizden maksimum konforla faydalanırsınız.

 

FACEBOOK İLE YORUMLAYIN

tek solukta, senin bitmek tükenmek bilmeyen terbiyesizliklerinden bıktım usandım artık ! diyebiliyorum. teşekkürler.

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir