IRC’den Mobil Sohbet Uygulamalarına

İnternet üzerinden milyonlarla sohbet etme olanağı sağlayan IRC, 2000 öncesinde ülkemizdeki pek az insan tarafından tanınıyordu. Bu dönemde kullanılan ilk dönem kişisel bilgisayarlar ile çevirmeli ağ bağlantısının hala unutulmayan sesi eşliğinde IRC kanallarına bağlanan insanlar, hiçbir zaman yüz yüze görüşmeyeceği insanlarla sohbet ediyordu. 2000’lerden itibaren yaygınlaşmaya başlayan ADSL sayesinde daha hızlı internet kullanmak mümkün olurken, kısa süre içinde hayatımıza MSN gibi bir kavram girdi. Kafayı klavyeye gömmeye ve sohbet odaları için sıra beklemeye gerek olmaksızın görüntülü iletişim kurma imkânı sunan MSN ise bugün tüm bunları akıllı telefonuyla zaten yapan çocuklar için neyin kısaltması olduğu bilinmeyen üç harften ibaret. Birkaç sene içerisinde telefon numarası sorma alışkanlığı yerine MSN adresi sormaya bırakırken, ilginç bir şekilde bu senelerde MSN hayatımızda hep var olacakmış gibi görünüyordu.
Web tarayıcı üzerinden tek bir tıkla tıpkı MSN kullanımında söz konusu olduğu gibi görüntülü ve sesli olarak sohbet imkanı sunan online sitelerin yaygınlaşması, MSN’nin de gözden düşmesine sebebiyet verdi. Bugün geri dönüp bakıldığında zamanda tek bir MSN hesabıyla yetinmeyen ve bu sebepten ötürü çoklu oturum yazılımları kullananların büyük bir bölümünün, her gün giriş yaptığı MSN adresini bile hatırlamadığı görülüyor. Bu zamanlarda hayatımıza Facebook kavramının girmekte olduğunu ise bu internet fenomenin tasarımcısı dahi bilmiyordu. Bugün insanların zaten 24 saat bağlı kaldığı için arada giriş yapması gerektiğinde şifresini bile hatırlamakta zorlandığı Facebook, tüm akıllı telefon kullanıcılarının kullandığı bir mobil uygulama…
Bir milyarın üzerinde aktif kullanıcıya sahip olan Facebook ile birlikte internet kullanıcılarının hayatına sosyal medya kavramı girmişti. Şuan onlarca farklı sosyal medya sitesi bulunurken, sitelerinin tamamının ücretsiz olarak kullanılabilen bir mobil uygulaması bulunuyor. Mobil internetin zaman ve mekan kısıtlamasını ortadan kaldırması sayesinde internetten canlı chat etmek ve yeni arkadaşlıklar kurmak için bilgisayar karşına oturmak bile lüzumsuz bir iş olarak görülüyor. İnternetten sohbet etmek dendiğinde artık mobil uygulamalar ile ücretsiz olarak istenen herkesle görüşmek, bu sayede arama yapma ve mesaj atma zorunluluğunun ortadan kaldırılması anlaşılıyor.

FACEBOOK İLE YORUMLAYIN

tek solukta, senin bitmek tükenmek bilmeyen terbiyesizliklerinden bıktım usandım artık ! diyebiliyorum. teşekkürler.

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir